Szansa dla seniorów

Mówi się, że z wiekiem coraz ciężej jest znaleźć dobrą pracę i chociaż rynek nie nastawia zbyt optymistycznie również dla młodych ludzi, to najtrudniejsza sytuacja dotyczy seniorów. Mają oni niskie szanse na znalezienie dobrego zajęcia, a emerytura zazwyczaj nie wystarczy, nawet na pokrycie podstawowych potrzeb. Okazuje się jednak, że istnieją przesłanki również nastrajające pozytywnie i dające nadzieję seniorom na rynku pracy. Takie pozytywne informacje płyną do nas przede wszystkim od naszych zachodnich sąsiadów.

W Niemczech i w Danii duże firmy coraz częściej zatrudniają seniorów w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Ceni się przede wszystkim ich doświadczenie i możliwość przekazywania wiedzy młodszym pracownikom. Ich udział na rynku pracy przekracza tam 60%, co oznacza, że Polska ma jeszcze bardzo wiele do nadgonienia. Aby to osiągnąć trzeba przede wszystkim pracować nad warunkami socjalnymi i dostępem do służby zdrowia, dzięki czemu seniorzy pozostaną dłużej w dobrej kondycji.

Istotne są również programy i kursy dokształcające dla seniorów, dzięki którym będą mogli odkryć nowe, interesujące dla nich dziedziny.