Orzeczenia lekarskie o zdolności do pracy

Nim dana osoba będzie mogła rozpocząć pracę w firmie, nierzadko konieczne jest spełnienie przez nią kilku formalnych wymogów. Należy do nich między innymi przejście koniecznych badań lekarskich, które są na mocy prawa obowiązkowe praktycznie w każdym przypadku.

Pracodawca, który decyduje się podpisać umowę z kandydatem musi wysłać go na stosowne badania – stwierdzą one, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Niektóre dolegliwości mogą dyskwalifikować pracownika, choć trzeba powiedzieć sobie jasno, że zdarza się to bardzo rzadko.

Poza tym dochodzi jeszcze jeden element związany z rzetelnością i wnikliwością badań w wykonaniu lekarzy medycyny pracy. Często działają oni bardzo schematycznie i z uwagi na ogromną ilość pacjentów nie przeprowadzają żadnych badań lub ograniczają się do najbardziej podstawowych czynności.

Dzięki temu pracownik w ciągu kilku minut jest „obsłużony” i może wrócić do swojego pracodawcy z wypełnionym dokumentem. Część firm wymaga, by orzeczenia o zdolności odnawiać na przykład co rok lub raz na kilka lat.