Temat jakichkolwiek ubezpieczeń jest bardzo często drażliwy dla większości ludzi. Rzadko kiedy zdarza się, że musimy skorzystać ze świadczeń ubezpieczalni, co automatycznie sprawia, że każda trzeźwo myśląca osoba zaczyna kwestionować sens zakupu ubezpieczenia. Jeśli wyjeżdżamy za granicę, to posiadanie takiej formy zabezpieczenia jest niezwykle ważne, podobnie jak ubezpieczenie zdrowotne w granicach własnego kraju. Co jednak, gdy chcemy zdecydować się na zakupienie ubezpieczenia na życie? Czy ma ono sens, a jeśli tak, to na co musimy zwrócić szczególną uwagę? Zakupienie różnego rodzaju ubezpieczeń zazwyczaj nie jest ogromnym wydatkiem, ale jednak coś przestrzega nas często przed ich wykupowaniem.
Najważniejszym argumentem, który przedstawiają osoby ostro sprzeciwiające się posiadaniu ubezpieczenia, jest stwierdzenie, że „mi na pewno to się nie przydarzy”. Problem polega jednak na tym, że wypadki lubią chodzić po ludziach i na dobrą sprawę nie wiemy, czy to nie my będziemy opisywani w lokalnej prasie, po niezwykle nieprawdopodobnym wypadku, w którym stanie nam się krzywda. O ile posiadanie ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest niemal wymogiem każdego obywatela, tak dodatkowe polisy w prywatnych ubezpieczalniach często nie są tak niezbędne. Ubezpieczenie w ZUS-ie jest o tyle istotne, że w momencie, gdy faktycznie doznamy uszczerbku na zdrowiu i jesteśmy zmuszeni do pobytu w szpitalu, to wtedy za opiekę medyczną musimy zapłacić z własnej kieszeni.
Nierzadko jest to wydatek, który potrafi wprawić w osłupienie, a niestety będziemy prędzej czy później musieli go ponieść. ZUS gwarantuje nam bezpłatną opiekę w najgorszej możliwej sytuacji, co daje nam spory komfort psychiczny i finansowy. Co w sytuacji, gdy zdecydujemy się na rozszerzenie ubezpieczenia i chcemy zakupić ubezpieczenie na życie? W takim momencie musimy zastanowić się, czy jest to dla nas opłacalne. Takie świadczenia są szczególnie polecane osobom, które w jakiś sposób chcą po swojej śmierci zapewnić płynność finansową swojej rodzinie.
Jest to szczególnie istotne dla osób, które na dobrą sprawę są jedynymi żywicielami całej rodziny. Jeśli takiej osoby zabraknie, to cała rodzina będzie musiała poradzić sobie w inny sposób niż dotychczas. W takiej sytuacji gwarantujemy pewnego rodzaju finansowe zabezpieczenie swoim bliskim, którzy po naszej śmierci będą mogli dalej prosperować. Ubezpieczenie na życie może jednak zakupić praktycznie każdy, co czyni je dość kuszącym pomysłem.
Pytanie jednak, czy jest ono niezbędne, jeśli chcemy zapewnić byt najbliższym nawet zza grobu? Okazuje się, że właściwie niekoniecznie. Najlepszym pomysłem jest rozsądne zarządzanie budżetem i odłożenie odpowiedniej ilości pieniędzy. W takiej sytuacji możemy mieć pewność, że pieniądze będą czekały tylko na to, aby można było z nich skorzystać w kryzysowej sytuacji. Ubezpieczalnie często potrafią wydłużać proces weryfikacyjny, co dość niekorzystnie wpływa na emocje bliskich zmarłej osoby, ale także na ich portfele.
Trzeba jednak zauważyć, że za relatywnie niewielką kwotę w skali roku można dodatkowo zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie.